Agroturystyka kaszuby

Kaszuby - najciekawsze miejsca na Kaszubach

Każdy zakątek Kaszub zasługuje na uwagę. Zatykające dech w piersiach krajobrazy, malownicze rzeki i jeziora, czy też architektura i kultura ziemii kaszubskiej. Byłoby niemożliwe opisanie wszystkich tych pięknych miejsc, ponieważ wewnętrzne piękno tej okolicy zmienia się wraz z każdym następnym krokiem.

Nasze Skoczkowo jest położone w samym centrum Kaszub (we Wdzydzkim Parku Krajobrazowym, obszarze prawnie chronionym ze względu na unikalne piękne krajobrazy) nieopodal wielkiego krzyża Jezior Wdzydzkich.
Są to przepiękne i malownicze tereny, gdzie naprawdę można wypocząć z dala od zgiełku życia codziennego. No poniższym zdjęciu można zobaczyć lokalizację naszych kwater z lotu ptaka (zabudowania w dolnym lewym rogu, u góry widoczny krzyż Jezior Wdzydzkich ):

Od naszych kwater najbliżej położone jest Jezioro Jelenie (północna odnoga krzyża Jezior Wdzydzkich). Jego powierzchnia wynosi 71 ha, długość 2,8 km, maksymalna głębokość 19 m. Jest ono przepięknie położone, otoczone wokoło lasami a przede wszystkim krystalicznie czyste - o czym świadczyć mogą ślady obecności bobrów. Posiada ono także spokojne i czyste, piaszczyste brzegi idealne do kąpieli i wypoczynku. W niedalekiej odległości jest również wypożyczalnia sprzętu wodnego (kajaki, rowery wodne, żaglówki, windsurfing). Poniżej zdjęcia zrobione w naszej okolicy:


Zdjęcia z wypraw kajakowych po Jeziorze:Poniżej został przedstawiony zaledwie mały wycinek ciekawych miejsc na Kaszubach - miejsc, których nie sposób ominąć odwiedzając Kaszuby i wypoczywając u nas.

Wdzydzki Park Krajobrazowy i Kaszubskie Morze

Wdzydzki Park Krajobrazowy utworzony został w 1983 r. na powierzchni 17,8 tys. ha. Leśno-pojezierny obszar parku wyróżnia się nieprzeciętnym pięknem krajobrazu. Bezsprzecznym walorem parku są liczne jeziora oraz lasy.

Wśród jezior dominuje kompleks rynnowych Jezior Wdzydzkich o łącznej powierzchni 1455,6 ha i maksymalnej głębokości 68m potocznie zwany "Kaszubskim Morzem". Jest to największe jezioro na Pojezierzu Kaszubskim. Na wodach jeziora znajduje się dziewięć wysp, z czego największa - Wielki Ostrów liczy 3 km długości. Wody Jezior Wdzydzkich układają się w niezwykły kształt krzyża - jego cztery ramiona tworzą jeziora: Radolne, Jelenie, Gołuń i Wdzydze. Ich długość ze wschodu na zachód wynosi 9 km, a z północy na południe - 11 km. Warte odnotowania jest występowanie w Jeziorach Wdzydzkich wielkiej odmiany troci jeziorowej, zwanej trocią wdzydzką. Występowanie tych ryb w jeziorze Wdzydze to prawdziwa zagadka przyrodnicza. Wody Jezior Wdzydzkich to raj dla kajakarzy i wędkarzy, a ich brzegi są niezwykle urozmaicone, posiadają : liczne półwyspy, zatoki i cyple.

We Wdzydzkim Parku Krajobrazowym stwierdzono ponad 40 gatunków roślin chronionych (storczyki, rosiczki, lobelię wodną) i ponad 130 zwierząt chronionych. Duża na terenie parku jest populacja bobra (co widać na zdjęciach poniżej). Dotychczas utworzono tu jeden rezerwat przyrody - "Krwawe Doły", obiektów godnych i wymagających objęcia jak najszybszą ochroną jest jednak znacznie więcej - postulowanych jest następnych 7 rezerwatów przyrody: "Trzebiocha", "Głęboczko", "Brzegi Jeziora Cheb", "Lipno i Lipionko", "Motowęże", "Torfowisko nad Jeziorem Polgoszcz", "Wyspa Ostrów Mały".

Drzewo sciete przez bobry Drzewo sciete przez bobry Drzewo sciete przez bobry Kaszubska rzeczka


Polecamy także zajrzeć na oficjalną stronę Wdzydzkiego Parku Krajobrazowego, można tam zobaczyć m. in. :
- oznaczone ścieżki rowerowe (kliknij by zobaczyć szczegóły),
- oznaczone ścieżki piesze (kliknij by zobaczyć szczegóły),
po najpiękniejszych miejscach Wdzydzkiego Parku Krajobrazowego. Większość tych ścieżek biegnie w pobliżu naszych kwater.

Szcegóły wszystkich ścieżek (wraz z zaznaczonymi punktami widokowymi, pomnikami przyrody, zabytkami) można zobaczyć na oficjalnej stronie Wdzydzkiego Parku Krajobrazowego, można tam także zobaczyć piękne zdjęcia lotnicze parku


Kliknij by zobaczyć więcej zdjęć

Kaszubski Park Etnograficzny we Wdzydzach Kiszewskich - najstarszy skansen w Polsce

Skansen we Wdzydzach Kiszewskich to obowiązkowy punkt do zwiedzenia dla każdej osoby odwiedzającej Kaszuby. To tutaj można przenieść się o kilkaset lat wstecz i poznać typową architekturę kaszubską, język kaszubski, zwyczaje. Muzeum Kaszubski Park Etnograficzny we Wdzydzach Kiszewskich powstało 1906 roku jako pierwsze polskie muzeum na wolnym powietrzu. Obecnie obejrzeć można obiekty mieszkalne i gospodarcze, zagrody, dworki szlacheckie, wiejską szkołę, kuźnię, dwa wiatraki (typu "koźlak" i "holender"), stary tartak, przeniesiony ze Swornegaci XVII-wieczny kościółek oraz udostępniony do zwiedzania w 2002r. dworek szlachecki z Luzina. W zabytkowym Kościele w niedzielę odprawiane są nabożeństwa. Muzeum prezentuje również wystawy czasowe i objazdowe. Jest organizatorem konkursów, lekcji muzealnych, pokazów rzemiosła i sztuki ludowej, imprez folklorystycznych (np. dorocznego Jarmarku Wdzydzkiego - 3-cia niedziela lipca), odpustu (4 grudnia) św. Barbary.

Więcej informacji oraz zdjęć na oficjalnej stronie muzeum: www.muzeum-wdzydze.gda.pl

Kamienne Kręgi w Odrach - jedno z najbardziej energetycznych miejsc w Polsce

Siedemnasto hektarowy rezerwat archeologiczno - przyrodniczy znajduje się w pobliżu rzeki Wdy, 2 km od wsi Odry. Tutejsze kręgi kamienne i kurhany, powstały w I-szym i II-gim wieku naszej ery. Do naszych czasów przetrwało 10 Kręgów kamiennych o średnicy od 15 do 33 m. Wokół kręgów znajduje się 30 kurchanów usypanych z ziemi , w których znajduje się od 2 do 3 grobów. Według energoterapeutów kręgi posiadają bardzo silne "promieniowanie energetyczne", dwukrotnie przewyższające wielkość promieniowania na Wawelu. Kamienne kręgi i kurhany, pochodzące z tego samego okresu co obiekty w Odrach, jednak nieco mniejsze znajdują się także w Węsiorach i Leśnie.


Szczyt Wieżyca - najwyższe wzniesienie w północnej Polsce

Jest to najwyżej wzniesiony obszar pojezierny w Polsce. Jego kulminacją jest czołowomorenowe wzgórze Wieżyca o wysokości 328,6 m n.p.m. W ostatnich latach na wzgórzu tym została wybudowana wieża widokowa. Z jej szczytu można podziwiać zapierającą dech w piersiach panoramę okolicy.


Dom do góry nogami, Najdłuższa deska świata, Dom Sybiraka, Muzeum Ciesielnictwa - Centrum Edukacji i Promocji Regionu Szymbark

W Muzeum Ciesielnictwa w Centrum Edukacji Promocji Regionu w Szymbarku, na Kaszubach można zobaczyć różnego rodzaju narzędzia ciesielskie, kołodziejskie, rolnicze, furmańskie, medyczne i gospodarstwa domowego z okresu od VIII wieku do czasu wybuch drugiej wojny światowej.
Znajduje się tam także najdłuższa deska świata o długości 36,83 m, będąca stołem dla 200 osób i wpisana do księgi rekordów Guinessa 12 czerwca 2002 roku.
Dom Sybiraka liczy około 240 lat i został zbudowany z bali sosny angarskiej. Został on zbudowany przez Polaków będących pierwszymi zesłańcami od czasów konfederacji barskiej.
Dom do góry nogami w Szymbarku symbolizuje nasze czasy pełne sprzeczności i zagrożeń. Krótki pobyt wewnątrz domu do góry dachem powoduje (na skutek złudzeń optycznych) pojawienie się problemów z zachowaniem równowagi, w efekcie czego z trudnością stawia się kolejne kroki.


Muzeum Hymnu Narodowego w Będominie

Osiem kilometrów na wschód od Kościerzyny leży niewielka wieś Będomin, w której znajduje się osiemnastowieczny dwór, w którym istnieje od 1978 r. jedyne na świecie Muzeum Hymnu Narodowego. W zabytkowych salach z meblami, które niegdyś zdobiły wnętrza pomorskich posiadłości szlacheckich, znajdują się obrazy, grafiki, najróżniejsze dokumenty i medale prezentujące bogate w wydarzenia życie Józefa Wybickiego - twórcy polskiego hymnu.

Skansen Kolejowy w Kościerzynie

W Kościerzynie przy dworcu PKP znajduje się jedyne w Polsce północnej muzeum kolejnictwa. Zwiedzanie kolejowej ekspozycji w Kościerzynie daje możliwość bezpośredniego spotkania z techniką minionych lat. Udostępnione zwiedzającym zostały: prostokątna, przelotowa hala na cztery parowozy, sale wystawowe i ekspozycje dawnych lokomotyw, wagonów, urządzeń torowych na wolnym powietrzu. W pomieszczeniach muzeum odnaleźć można niespotykane już narzędzia, maszyny, elementy starych mechanizmów, uzupełnione zbiorami dokumentów, pamiątek i modeli.

Warto zobaczyć:

  • Wieża widokowa we Wdzydzach Kiszewskich (strona www)
  • Zamek w Starej Kiszewie
  • Ferma Strusi w Garczynie
  • Młyn w Lipuszu
  • Liczne zabytki w Trójmieście, Morze Bałtyckie, Molo w Sopocie - 70 km (ok. 1,5 godziny jazdy samochodem)